

| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 30 pF |
| Voltage Rating (DC) | 600 V |
| Length | 4.57 mm |
| Width | 3.94 mm |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Height | 2.42 mm |
| Radiation Hardening | No |
| Current Rating | 1.5 A |
| Output Current | 1.5 A |
| Forward Current | 1.5 A |
| Forward Voltage | 1.3 V |
| Reverse Recovery Time | 250 ns |
| Average Rectified Current | 1.5 A |
| Max Reverse Voltage (DC) | 600 V |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 600 V |
| Element Configuration | Single |
| Max Surge Current | 50 A |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 50 A |
| Reverse Current | 5 µA |
| Recovery Time | 250 ns |
| Reverse Voltage (DC) | 600 V |
| Schedule B | 8541100080 |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
| Type | Fast Recovery Rectifiers |
| Forward Surge Current (Ifsm) | 50 A |
| Reverse Voltage | 600 V |
Stock: 2
Distributors
pcbx
Unit Price$0.31872
Ext.Price$0.31872
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.31872 | $0.31872 |
| 10 | $0.31277 | $3.12770 |
| 25 | $0.31087 | $7.77175 |
| 50 | $0.30898 | $15.44900 |
| 100 | $0.30710 | $30.71000 |
